Dortmund si Bayern Munchen conduc in Bundesliga

BUNDESLIGABorussia Dortmund s-a incurcat in deplasarea de la Nurnberg din etapa a 6-a si astfel Bayern Munchen a egalat-o in fruntea clasamentului dupa ce a castigat cu 4-0 in deplasare cu Schalke 04.

In acest week-end s-a desfasurat etapa a 6-a din Bundesliga. Lider inaintea acestei etape cu punctaj maxim era Borussia Dortmund. Aceasta a jucat in deplasare la Nurnberg si nu a facut-o deloc rau in prima repriza. A condus cu 1-0 la pauza in urma golului marcat de Schmelzer in minutul 38. In repriza secunda, Borussia Dortmund a dominat si mai clar meciul, avand multe ocazii de gol. Nu a reusit insa sa mai marcheze, ci chiar a primit gol in minutul 51 la una din putinele ocazii ale gazdelor. Golul a fost inscris de Nilsson.

Rivalii de la Bayern Munchen au jucat foarte bine in aceasta etapa si au castigat cu 4-0 in deplasarea cu Schalke 04. Primele doua goluri au fost marcate in prima repriza in minutele 21 si 22 de Schweinsteiger si Mandzukic. In ultimele 15 minute a venit randul lui Ribery si Pizzaro sa marcheze si sa stabileasca scorul final. In urma acestei victorii, campioana en-titre a ajuns la 16 puncte si a egalat-o pe Borussia Dortmund.

Ziua de duminica a fost rezervata echipelor care au evoluat in Europa League in aceasta saptamana: Freiburg si Eintracht Frankfurt.

Prima a remizat 1-1 pe teren propriu cu Hertha Berlin. Freiburg a deschis scorul rapid in minutul 6 prin Mehmedi, insa in minutul 38 Skjelbred a restabilit egalitatea si implicit scorul final. De cealalta parte, Eintracht Frankfurt a evoluat in deplasare la Stuttgart si a condus cu 1-0 in urma golului marcat de Russ in minutul 14. Echipa gazda a restabilit insa rapid egalitatea, in minutul 16 prin Werner. Meciul s-a incheiat 1-1, insa nu inainte ca Ibisevic de la Stuttgart sa rateze un penalty in minutul 94. La echipa gazda a evoluat pana in minutul 91 romanul Alexandru Maxim, moment in care a fost schimbat de Cacau.