Duelul Gigantilor. Partea II

Confruntarea Titanilor din fotbal. Real Madrid vs. Fc Barcelona. Episodul 2, azi 20 aprilie 2011.

Finala Cupei Regelui . Spania  impreuna cu insusi regele Juan Carlos va urmari  ultima runda a  Cupei. Se  joaca cu trafeul pe masa,  ambele echipe isi doresc sa ridice trofeul ravnit deasupra capului in semn de victorie.  Nu exista favorita, nu exista  scenarii, totul pare sa fie o reprezentatie in premiera absoluta. Se asteapta fotbal de cea mai buna calitate,  jucat de cele mai bune echipe din Spania si  din intreaga lume.

Echipele de start propuse de cei 2 tehnicieni  spun totul despre ceea ce va fi in aceasta seara pe stadionul Mestalla.

Spectacolul va fi asigurat de urmatorii 22 de magicieni ai balonului:

BARCELONA: Pinto – Alves, Piqué, Mascherano, Adriano – Xavi, Busquets, Iniesta – Pedro, Messi, Villa

REAL MADRID: Casillas – Marcelo, Carvalho, Sergio Ramos, Arbeloa – Pepe, Xabi Alonso, Khedira – Ozil, Cristiano Ronaldo, Di María.

Cele 2 echipe colosale din fotbalul mondial au defilat in aceasta competitie, sortii le-au asezat pe tablouri  diferite, la fel ca Federer si Nadal in tenis de camp, astfel incat doar in finala sa fie posibila confruntarea suprema .

Real Madrid  a inceput partida cu o motivatie superioara catalanilor. Multa determinare, mult nerv, indarjire si o dominare  clara a galacticilor in prima repriza. Ocazii de gol uriase pentru Ronaldo si Pepe, doar  sansa a facut ca scorul pauzei sa fie tot 0-0. Barcelona nu a raspuns pozitiv la tactica adoptata de “The Special One”, presing-ul sufocant de la mijlocul terenului nu a oferit  timp si spatiu jucatorilor catalani pentru a pune in functiune “masina” de pase  numita “tiki-taka”. Repriza secunda se schimba rolurile, catalani joaca ce stiu ei mai bine, ocaziile apar, madrilenii se apara, Casillas face minuni. Nici Messi, nici Pedro sau Villa nu reusesc sa-l invinga pe Iker si meciul are nevoie de prelungiri. Se pare ca pentru un astfel de meci 90 de minute nu sunt suficiente. Spectacolul e grandios.

Cristiano Ronaldo a pastrat toata energia  pentru cele 2 minireprize  de prelungiri si  a facut diferenta in minutul 113 cand a reluat cu capul  formidabil o centrare primita de la Di Maria. Gol…gol…gol.. doar un gol pentru Mourinho e suficient pentru a castiga o finala. Oare cine este mai important pentru Real Madrid, Cr.Roanaldo sau Jose Mourinho ? Real Madrid castiga primul trofeu in era Jose Mourinho. Barcelona traieste un vis urat, pentru catalani infrangerea nu face parte din cotidian. Dar intr-o finala exista doar o singura castigatoare. De aceasta data Real Madrid are castig de cauza. Duelul titanilor se muta in Champions League . Miza creste, mai raman 2 episoade din memorabila serie  de meciuri Real Madrid – Fc Barcelona.

Mai este un trofeu de castigat mult mai stralucitor, oare cine va triumfa in UCL?