Duelul Gigantilor. Partea IV

Fac parte alaturi de voi dintr-o generatie norocoasa.

Generatia care a avut ocazia unica sa urmareasca in direct 5 meciuri monumentale intre FC Barcelona si Real Madridintr-un singur sezon. Extraterestrii Cataluniei versus Galacticii Madridului. O confruntare suprema pentru fotbalul mondial. In 3 competitii diferite, 4 meciuri desfasurate intr-un interval record de 18 zile.

In aceasta seara de marti, 3 mai 2011, se va desfasura sub privirile millioanelor de iubitori de fotbal, ultimul episod din “capodopera fotbalistica”. Se va decide prima finalista a Ligii Campionilor din acest sezon. Finala de pe Wembley este tot mai aproape. Cele 4 echipe ramase in cursa pentru finala isi joaca ultima carte. Zarurile nu sunt pe deplin aruncate. Trebuie sa  se mai joace fotbal adevarat  macar 90 de minute in 2 zile consecutive. Spectacolul este garantat.  Stralucirea  Ligii Campionilor va fi deplina pe 2 temple ale fotbalului mondial, Camp Nou si Old Traford. Pentru partida dintre Barcelona si Real, meciul tur de pe Bernabeu pare sa fie,  macar teoretic decisiv si suficient pentru calificarea catalanilor in finala de pe Wembley. Scorul de 2-0 pentru  Barcelona ar trebui sa fie suficient, pentru un retur linistit . Asa ar fi normal daca adversarul nu s-ar numi Real Madrid, condus de pe banca de Aroganta Sa, Jose Mourinho. Acest personaj, Jose a promis ca va adopta o tactica   nespecifica, o tactica ultraofensiva. Presat de conjunctura accidentarilor si a suspendarilor incepe partida cu Kaka si Higuain in  teren. Partea vulnerabila pare sa fie si de aceasta data apararea unde Carvalho si Albiol trebuie sa opreasca tavalugul catalan Villa-Pedro-Messi. In echipa de start a Barcelonei revine  Iniesta. Un plus ofensiv.

Meciul a inceput.

In prima repriza terenul s-a inclinat spre poarta lui Casillas. Posesia catalana, pasele multe si scurte au naucit echipa madrilena.  Ingerul pazitor pentru Real Madrid s-a numit si in aceasta seara Iker Casillas care a  oprit  de unul singur incursiunile lui Messi , Villa  sau Xavi spre golul izbavitor.  Madrilenii au fost coplesiti  de “tiki-taka” si au raspuns doar printr-o ocazie a lui Cr. Ronaldo . Prea putin pentru o echipa care trebuie sa remonteze handicapul de 2 goluri din tur pentru un bilet la finala din 28 mai 2011. Mourinho  in aceasta seara exilat in tribuna  ostila de pe Camp Nou a fost nepunticios, urmarind evolutia dezamagitoare a elevilor sai din prima repriza. Cu un 0-0 la pauza Barcelona e la 45 de minute de meciul finalei. O singura repriza e prea putin pentru Real sa  intoarca rezultatul si sa spere  la o noua finala de UCL dupa  9 ani de abstinenta totala(  ultima finala in 2002).

Ultimele 45 minute  din confruntarea titanilor din fotbal.

O repriza care aduce cate un gol pentru fiecare echipa prin Pedro  min 54 si Marcelo in minutul 64. Scor final 1-1(3-1 per total) si Barcelona va juca finala UCL 2011. Calificarea  Barcelonei in fata Realului este o victorie a fotbalului suprem in fata jocului meschin de distrugere a adversarului practicat de Mourinho. “Pianistii” catalani au obtinut un loc printre stele. Merita pe deplin sa joace cu trofeul pe masa. Trofeul UCL poate incununa  evolutia magnifica a lui Messi(52 de goluri in acest sezon). Cei mai buni stau de fiecare data in fata. Cealalta vedeta  mondiala, Cristiano Ronaldo in dubla cu Barcelona din semifinala UCL  a  devenit  un “cersetor de lovituri libere”. Nimic mai mult. Nu poate mai mult in fata Barcelonei. Dar oare cine poate face mai mult in fata Barcelonei? O singura echipa mai are sanse sa detroneze  suprematia lui Messi & Co. Un duel inegal atat pe teren cat si pe banca  unde Aitor  Karanka  nu s-a ridicat la nivelul lui Mourinho. Calificare meritata  si justa. Real Madrid  se gandeste deja la revansa deplina din urmatorul sezon.

Odata cu  fluierul final a lui Frank De Blekere s-a inceiat  o perioada  minunata cu 4 meciuri El Clasico in numai 18 zile.

Fiecare echipa  a obtinut cate o victorie. Real si-a adjudecat Cupa Spaniei(1-0 in prelungiri), Barcelona a castigat meciul tur din semifinala UCL(decisiv in ecuatia calificarii) si  2 meciuri s-au incheiat la egalitate 1-1. Putine goluri , doar  7 in 4 partide, dar spectacolul nu a lipsit. Determinarea si  rivalitatea  dintre cele 2 echipe au generat  4 partide de povestit nepotilor.

Fotbalul este cel mai iubit sport din lume. Barcelona  este cea mai iubita echipa de fotbal din lume.  Fara indoiala in momentul de fata fotbalul perfect este predat de elevii eminenti  ai profesorului Guardiola. Asteptam impreuna marea finala din 28 mai de pe noul Wemble. Barcelona vs. Manchester United pare sa fie meciul asteptat de intregul mapamond. Londra dupa  “nunta secolului” este pregatita pentru “meciul secolului”.