Fetele de aur ale Romaniei

romania-gimnasticaGimnastica feminina a redevenit ceea ce a fost pentru Romania.

O emblema in sportul mondial si un motiv de mandrie pentru romani. Fetele antrenate de Mariana Bitang si Octavian Belu au cucerit Europa in concursul de la Bruxelles. Patru medalii de AUR si doua de ARGINT au castigat gimnastele romance.

Echipa este formata din Larisa Iordache, Diana Bulimar, Catalina Ponor, Sandra Izbasa si Raluca Haidu a castigat aurul in concursul pe echipe la senioare devansand echipa Rusiei.

In finalele pe aparate, Sandra Izbasa a fost notata cu 14.900 la prima saritura si cu 14.883 la a doua, iar cu media de 14.866 a cucerit medalia de aur. La barna, Catalina Ponor(nota 15.200) a castigat aurul, iar Larisa Iordache(nota 15.133) s-a clasat pe pozitia secunda, obtinand medalia de argint. La sol, din nou dubla romaneasca: Larisa Iordache medalie de aur(nota 15.233) si Catalina Ponor medalie de argint(nota 14.633).  4 medalii de aur din 5 posibile cucerite de Romania.

Performanta incredibila la Europene ofera sperante mari pentru Olimpiada din august de la Londra.