Manita à la Messi

Leo MessiBarcelona – Bayer Leverkusen 7-1 in returul optimilor de finala Uefa Champions League.

Cu scorul final de 10-2, spaniolii “extraterestrii” au demolat “aspirinele” germane. Messi a fost de neoprit. A marcat 5 goluri in poarta tanarului portar german Leno. Fiesta a fost completata de dubla lui Tello, un debutant in UCL, jucator promovat din La Masia

Fara Alexis Sanchez, Abidal sau Puyol, Guardiola a gasit formula perfecta pentru obtine un rezultat spectaculos, un 7-1 specific jocului de tenis. Jocul Barcelonei din aceasta seara a combinat mai multe sporturi. Pe langa fotbalul jucat la superlativ, scorul partidei a fost unul de tenis, precizia paselor catalanilor poate fi comparata cu precizia reglajelor din Formula 1, iar infrangerea nemtilor a semanat cu un KO  à la Klitschko. O infrangere fara precedent in istoria confruntarilor dintre echipe din Spania si Germania.

Dupa o prima repriza linistita, cu 2 reusite asteptate din partea lui Messi, nimeni si nimic nu anunta tornada catalana din repriza secunda. Poarta tanarului Leno a fost asediata si in doar 13 minute a incasat 4 goluri. Game, set, match in minutul 62. Dar argentinianul Messi nu era multumit, a marcat pentru 7-0 in min. 84; acum “manita” era completa. Golul de onoare a nemtilor a fost marcat de pustiul Bellarabi in min. 90 spre  mirarea lui Guardiola care l-a felicitat pe Robin Dutt pentru executia elevului sau.