Romania-Uruguay 1-1. Rezultat bun, joc promitator

romania-uruguayPrimul amical serios al nationalei Romaniei in 2012 a fost impotriva campioanei Americii de Sud si locul 4 la ultimul mondial.

Uruguay, nationala condusa de Oscar Tabarez –  cel mai bun selectioner din 2011 potrivit celor de la IFFHS, a venit pe National Arena cu tridentul ofensiv Forlan-Cavani-Suarez  pentru  a castiga, dar scorul final a fost 1-1 spre bucuria lui Victor Piturca. Remiza pretioasa pentru tricolori.

Cu Adrian Mutu mult prea concentrat sa marcheze pentru a egala “regele” la goluri marcate in tricoul nationalei, Romania a incercat in zadar sa surprinda echipa sud-americana.  Meciul a debutat cu bijuteria lui Edinson Cavani din min.3. Un “sut covrig” de la 20 de metri mult prea bine plasat pentu ca Tatarasanu sa poat evita golul. Marius Niculae si Mutu au avut cele mai mari ocazii in prima repriza, iar Cavani a mai lovit o data bara portii lui Tatarusanu. Fara a forta prea mult, echipa de “OSCAR” a lui Tabarez a controlat prima repriza, fiind privata si de un penalty neacordat de arbitrul maghiar Viktor Kassai.

Fulgii de zapada au invaluit National Arena si au speriat jucatorii sud-americani in repriza secunda. Cu ajutor de la natura si inspiratie nativa, Bogdan Stancu a reusit sa egaleze cu o lovitura de cap bine plasata in poarta lui Muslera. Scorul de 1-1 inregistrat pe tabela in min. 50 era perfect pentru Victor Piturca. A inceput avalansa de schimbari specifica unui amical, jocul ambelor formatii s-a limitat la o lupta surda la mijlocul terenului, iar pana la final s-au remarcat doar spectatorii cu scandarile neprietenoase la adresa lui Sandu si Dragomir. Fluier final, rezultat foarte bun pentru nationala Romaniei aflata intr-o continua reconstructie, iar acum toata lumea asteapta meciurile oficiale cu mai multa incredere. Forlan ne-a iertat, urmeaza Van Persie si Huntelaar. Noroc baieti!